fbpx

@ Villa Medica

Günekomastia


Günekomastia ehk meeste rinnanäärmete suurenemine on märk östrogeenide ja androgeenide omavahelise suhte häirest: östrogeeni mõju on kas liiga või suhteliselt suur. Noorukite günekomastia seostub enamasti puberteediga ja selle järelkajadega, vanematel meestel aga tavaliselt erinevate haiguste ja nende raviga. Kokkuvõttes on günekomastia väga tavaline leid tervetel, iseäranis tüsedatel meestel. Sellel on kliiniline tähendus ainult juhul, kui rinnad kasvavad kiiresti, on hellad või on selgelt suured (läbimõõt > 4 cm). Günekomastia põhjuse väljaselgitamine on keerukas, sest sageli on haigusnähu põhjustaja patsiendi uurimise ajal juba kadunud, järele on jäänud ainult haigusnäht ning sellest on saanud märkimisväärne iluprobleem.

ENNE OPERATSIOONI
Alati on vajalik pidada nõu kliiniku arstiga, kes informeerib Teid günekomastia operatsioonist ja selle käigust, järelravist ning võimalikest riskidest. Koostöös arstiga otsitakse Teile sobiv võimalus probleemse piirkonna raviks. Arst kogub ka andmeid teie tervisliku seisukorra kohta. Ärge unustage nimetada ühtegi Teie tervisega seonduvat probleemi. Kui kõik on korras, saab määrata plaanilise operatsiooni aja. Günekomastia operatsioon tehakse tavaliselt rasvaimu meetodil mõne väikese nahasisselõike kaudu. Kui aga rinnanäärme kude on liiga kõva ja ”sõlmeline”, tuleb see eemaldada haava kaudu. Sel juhul tehakse (u 5 cm) haav nibuvälja alla.

OPERATSIOONIPÄEVAL
Kirurg annab Teile ülevaate günekomastia operatsioonist ja Teile joonistatakse opereeritavasse piirkonda ”operatsioonikaart”.
Seda operatsiooni teeme narkoosis või kohaliku tuimestusega. Anesteesiameetodi valikul uurime eelnevalt patsiendi tundlikkust ja tervislikku seisundit. Sobivaima anesteesiameetodi määrab meie kliiniku arst-anestesioloog vestluses Teiega enne operatsiooni.

Anestesioloogile esitamiseks peavad kaasas olema allpool loetletud proovide vastused:
Üldnarkoosi puhul: EKG, vere- ja uriinianalüüs, mis tulevad teostada mitte varem kui 10 päeva ennem operatsiooni.

Enne lõikust 3-4 tundi ei tohi süüa ega juua. Üldnarkoosi puhul ei tohi süüa ega juua 6-8 tundi.

OPERATSIOON
Anesteesias või narkoosis oleku ajal tehakse nibuvälja alla u 0,5 cm suurune sisselõige, mille kaudu asetatakse naha alla õhuke õõnes toru, mida nimetatakse kanüüliks, ja pehmeks muutunud rasvkude imetakse välja. Kui sel viisil ei saavutata soovitud tulemust, siis laiendatakse nibuvälja sisselõiget ja günekomastia kude eemaldatakse kirurgiliselt. Haav õmmeldakse kinni ja sellele asetatakse side.

PÄRAST OPERATSIOONI
Esimesed operatsioonijärgsed tunnid mööduvad arst-anestesioloogi ja anestesisti järelevalve all. Vajadusel antakse Teile valuvaigistit. Esimesel ööl viibite kliinikus järelravil. Õde on terve öö jooksul kättesaadav. Järgmisel päeval vaatab arst teid läbi ja seejärel võite koju minna. Operatsioonijärgne valu on individuaalne, kuid üldiselt esineb seda suhteliselt vähe. Vajaduse korral määratakse valuvaigisteid, kuigi need kahe esimese päeva järel ei ole tavaliselt enam vajalikud. Võib esineda turset ja verevalumeid (sinised laigud), need püsivad umbes kaks-kolm nädalat. Enamik patsiente pöördub töö ja sotsiaalsete huvialategevuste juurde tagasi juba nädala pärast. Koormavat füüsilist tegevust tuleb esimese kahe operatsioonijärgse nädala jooksul vältida, kuid kerge füüsiline tegevus aitab paranemisele oluliselt kaasa. Pingutust nõudvatest harrastustest, nt aeroobikast, jooksmisest, raskuste tõstmisest, ujumisest ja tennisest, samuti saunast, tuleb kahe operatsioonijärgse nädala jooksul loobuda.

HAAVARAVI
Hoidke haava kuivana ja sidemes kuni õmbluste eemaldamiseni. Kui side on määrdunud või märg, tuleb see vahetada. Sidemed peavad olema steriilsed. Steriilseid sidemeid saab valmis pakendites apteegist osta. Haava ega selle ümbrust ei tohi hõõruda. Õmblustega ja kaks nädalat pärast õmbluste eemaldamist ei ole soovitav minna sauna leili võtma. Vältige haavapiirkonna asjatut liigutamist. Kui haavas esineb tugevnev valu, temperatuur tõuseb ja tekib punetus või eritub haavast pidevalt rohkesti verd, sidemest tungib läbi niiskust või halba lõhna, siis pöörduge arsti poole. Günekomastia operatsiooni korral eemaldatakse õmblused 10 ööpäeva möödumisel. Suitsetamine takistab oluliselt haava paranemist.

ARMIRAVI
Arm tekib operatsioonipiirkonda pärast niitide eemaldamist. Armi paranemist saate mõjutada eneseravi abil. Vältige armi hõõrdumist ja kaitske seda kolme kuu jooksul päikese eest, muidu võib arm tumedaks pigmenteeruda.

RISKID JA TÜSISTUSED
Günekomastia operatsiooni riskid ja võimalikud tüsistused on minimaalsed. Kõrgetasemelise koolituse saanud arstide ja õdede operatsioonigrupi poolt tehtud operatsioonide järgselt esineb komplikatsioone väga harva. Siiski on iga operatsiooni puhul olemas võimalus verejooksu, põletiku ja armkoe tekkimiseks. Esineda võib ka narkoosiga seotud probleeme.

Koevedelike kogunemine on selle operatsiooni korral tavaline. Vedelik eemaldatakse nõelaga punkteerides, tavaliselt piisab kahest-kolmest korrast.
Põletikku võib esineda ükskõik milliste operatsioonide korral. Pärast günekomastia operatsiooni määratakse põletiku ärahoidmiseks antibiootikumikuur. Erakliinikutes, mis on ehitatud ilukirurgia tarbeks, on nn haiglainfektsiooni risk peaaegu olematu. Üldhaiglates ja teistes suurtes operatsiooniblokkides on haiglainfektsiooni oht mitmekordselt suurem. Uurige alati järele, kus Teile operatsioon tehakse, nii hoiate ära raske haiglainfektsiooni.

Verevalum (sinine laik) on günekomastia operatsiooni korral tavaline. Verevalum on Teie organismis tekkiv verekogum, antud juhul naha all ja operatsioonihaava piirkonnas. Verekogum tekib tavaliselt varsti pärast operatsiooni. Väikesed verekogumid kaovad sageli iseenesest.

Rinnapiirkonna pindmisel tundenärvil võib mõnikord esineda tundehäire. Tunde muutused on ajutised ja paranevad ajapikku.

LÕPPTULEMUS
Paistetus ja verevalumid kaovad mõne nädala möödudes. Lõplikku tulemust võib näha alles kolme kuni kuue kuu möödumisel operatsioonist. Armide punetus kaob umbes poole aasta jooksul. Haiguspuhkuse vajadus on ligikaudu nädal.

Günekomastia operatsiooni abil on võimalik saavutada soovitud välimus. Kliendi jaoks on tähtsad ka enesetunde paranemine ja eneseusu suurenemine.

Tutvu ka teiste Ilukirurgi kliiniku teenustega siit

Kirjuta kommentaar