Kuidas sina hingad?
Hingamine on liikuma panev jõud, elujõu genereerija. Sellest sõltub meie elus olemine ja ellu jäämine ja ka elu kvaliteet. Võib öelda, et hingamine on kõige vähem ära kasutatud looduslik ressurss, mis sisaldab aga kõige suuremat potentsiaali positiivsete muudatuste tegemiseks inimese elus. Võib öelda ka, et muuda oma hingamist ja sa muudad oma elu.
Et selles veenduda, ei olegi vaja isegi selle teemalist raamatud läbi lugeda, kuigi see tuleks igati teadlikumaks saamisele kasuks. Lihtsalt peatu korraks ja pane tähele kuidas sa hingad? Nüüd võta endale paar minutit aega ja hinga teadlikult sügavalt ja keskendunult sisse ja välja. Hinga nii, et täidad kõhu, kopsud ja seejärel ka kopsutipud. Hinga lihaseid pingutamata, ära tõsta hingamise käigus üles oma õlgu. Kuidas sa nüüd ennast tunned?
Hingamise mustrid
Inimese hingamise muster on otseses seoses tema elu mustriga. Väetilt, loiult ja nõrgalt hingavad haiged, loiud ja nõrgad inimesed, kelle eluenergia on pärsitud. Suurelt ja avaralt mõtlevate inimeste elu on suur ja avar nagu nende hingaminegi. Lühike ja jõuline hingamine aga iseloomutab tahtejõulist kuid suhteliselt piiratud ja paindumatut inimest jne.
Hingamine ja haigused on otseselt omavahelises seoses, kuna hingamine mõjutab kogu organismi. Igal haigusel on oma hingamismuster. Teadlik inimene on terviklik, suurepärase tervisega, elujõuline, nooruslik ja julgeb elada oma unistuste elu. Teadlikuks saamise juurde viib hingamismustri tervendamine.
Suurelt ja sügavalt hingavad inimesed on elujõulised, terved ja nooruslikud ka seetõttu, et teadlikult seotud ja lõdvestatud hingamise kaudu võib inimene oma kehas esile kutsuda loomuliku isetervenemisprotsessi mis vabastab psühholoogilistest ja füsioloogilistest vaevustest ja ka puhastab organismi. Aja jooksul suurendab vaimne ja füüsiline lõdvestumine avatust ja enama hulga hapniku omastamist. Kui tervenemisprotsess on esile kutsutud, teab keha täpselt, mida teha, et tervis taastada ja end taas uue energiaga laadida. Olgugi tegemist puhtalt füsioloogilise protsessiga, mõjutab see nii keha, hinge kui meelt, seega suurepärane vahend terviklikkuse saavutamisel iseendas.
Enne siia ilma sündimist oleme me veeolendid. Tehes, peale sündimist oma esimese hingetõmbe, saavad meist kuivamaa elanikud, kelle elus olemine sõltub hingamisest. Ainuüksi see tõik väljendab seda, et hingamine on meie esmane ja kestev tegu ja sellel on ülioluline roll meie elus püsimisel.
Kui me aga vaatleme inimeste hingamismustrit, näeme, et enamik inimesi, olemata ise sellest teadlikud, kannatavad meie stressirohkes maailmas hingamispuudulikkuse all, st. hingamine on väga pinnapealne ja hingetõmme lühike. Selle tulemusena ollakse alatasa selliste vaevustega kimpus nagu, viirushaigused, nakkused, halb seedimine, kõhukinnisus, haavandid ja teised seedimise probleemid, depressioon, häired seksuaalelus, unehäired, kehv vereringe, väsimus, ärevushäired, depressioon ja üleüldine madal suutlikkus.
Vabastav Hingamine
Teaduslike uuringute põhjal, Vabastava Hingamise käigus viiakse alla hingamissagedus ja üles hingamismaht (mitte pindmine ja kiire, nagu hüperventilatsiooni puhul), mis mõlemad viivad sümpaatilise närvisüsteemi toonuse vähendamisele ja parasümpaatilise närvisüsteemi osakaalu tõusule, kokkuvõttes autonoomse närvisüsteemi tasakaalustamisele ja sügavale lõdvestumisele, kusjuures suureneb HRV (Heart Rate Variability), oluline hea tervise näitaja. Samuti on uuringud näidanud, et toimub hingamisrütmi ja HRV sünkroniseerimine, samuti muutused EEG-s lõdvestumisele viitavate nn. teeta ajulainete suunas.
Teadlik hingamine hõlmab endas ka Vabastavat Hingamist, mis on vahendiks muutunud teadvuse seisundisse viimisel. Vabastav hingamine aitab meil süveneda iseendasse, et teadvuse avardumise läbi avastada oma sisemine jõud ja tarkus.
Kui palju ja kui vabalt hingame, näitab meie valmisolek ümbritsevat vastu võtta ja kõiki oma emotsioone tunda ja tunnustada. Väljahingamise viis näitab valmidust usaldada elu. Täielikult välja hingamiseks nii nagu ka täielikuks usalduseks on vaja lõdvestuda.
Hingamise vabastamine hingamisseanside abil
Villa Medicas praktiseerime vabastavat hingamist. Iga seansi toime on erinev. On väga soovitav usaldada terapeuti ja läbida mitmeid seansse, sest hingamismustri muutmine on protsess. Kõigepealt tuleb jõuda uue hingamismustrini, seejärel see kinnistada, et saada võimalikult suur kasutegur ja panna see enda heaks tööle. Hingamisseansi pikkus tavaliselt 2 tundi.
Avasta veel Villa Medica Hinge ja Hingamise kliiniku teraapiaid siit