Hormonsüsteemi seisund on ülitähtis hea tervise nurgakivi. Kasutame selle tervendamiseks hormoonvõimlemist, mida nimetatakse ka Aviva meetodiks. Programm koosneb harjutustest, mis tasakaalustavad hormoonide tootmist ning käivitavad keha isetervenemisprotsessid.
Võiks öelda, et tegemist on lausa günekoloogilise ravivõimlemisega, kuna harjutused parandavad suguorganite tööd ja leevendust saavad mitmed, ennekõike aga günekoloogilised probleemid. Suuremad edulood kõnelevad viljatuse ravimisest. Eestis on vaid mõned treenerid. Mina olen Pärnus ainuke, kes on hormoonvõimlemist õpetab. Kuna Villa Medica kliinik on holistiline, ehk siis tervendamiseks tõhusaid looduslikke ja loomulikke meetodeid organismi terviklikkust taastavaid teraapiaid pakkuv, sobib see võimlemine siia ideaalselt.
Meetodi nimetus on looja Aviva Gabriella Steineri järgi, kes sündis 1930. aastal Budapestis. Nooruses tegeles ta võimlemise ja balletiga. Hiljem hakkas ta tööle võimlemisõpetajana ning selle kõrvalt õppis ülikoolis vabakuulajana anatoomiat, füsioteraapiat ja refleksoloogiat, lisaks tegeles ta ka joogaga. Võimlemiskavad on kokku pandud just nendele teadmistele tuginedes. Hiljem täiustati seda veel ka elementidega hõimurahvaste viljakustantsudest.
AVIVA meetodi kasutusele võtmisele pani aluse juhuste kokkulangemine. Kord andis Gabriela võimlemistundi keskealistele naistele ja lasi neil sooritada uut soojendusharjutust. Järgmisesse tundi tuli kohale ainult kaks 70aastast prouat – kõigil noorematel osalejatel oli alanud menstruatsioon. Esialgu pidas Aviva seda juhuseks, aga kui sama kordus ühe teise grupiga, hakkas ta mõistma, et harjutus võis selles rolli mängida. Kõige märkimisväärsem on aga see, et regulaarselt neid harjutusi tehes on viljatusprobleemidega kimpus olnud naised saanud siiski lapsi.
Seega toetab võimlemine viljatusravi. Olen lisaks arvukatele loetud edulugudele näinud seda reaalselt toimivat ka päris elus. Nimelt, kui alustasin õpinguid, oli meie grupis kokku kümme treeneriks soovijat, lõpetas aga üheksa – üks naine, kes last soovis, jäi õpingute käigus üsana kiiresti rasedaks. Mingit imet siin ei ole – tegemist on harjutustega, mis tasakaalustavad hormoonsüsteemi ja toetavad organismi isetervenemist.
Naise keha on väga intelligentne. Tegelikult on meis endis kõikidele probleemidele lahendused olemas. Moodne meditsiin on inimesed lihtsalt laisaks muutnud, igale probleemile kiire lahendus keemiline tablett. Igal medikamendil on aga kõrvalmõjud ja tihti tõsised. Meditsiini usaldatakse liiga palju. Tegelikult saab inimene ise enda jaoks väga palju ära teha!
AVIVA harjutused on ka heaks leevenduseks menopausiga kaasnevatele vaevustele. “Menopausist räägitakse tihti õuduslugusid. Anthony William, oma raamatus “Meditsiini Meedium” aga väidab, et enne kunstlike hormoonpreparaatide kasutusele võtmist ei olnud sellist teemat nagu menopausiaegsed vaevused, olemaski. Ja , et peale menopausi hakkab vananemine hoopis aeglustuma. Olen minagi jõudnud järeldusele, et ei pea vananema, võib küpseda täiesti kaunilt ja rahulikult. Küpsemine ei ole masendav. Siiski, naised 60ndates juba kipuvad ennast maha kandma. Inimesed on kuidagi harjunud halva enesetundega ja peavad seda normaalsuseks, aga see ei pea nii olema. Naised ei ole harjunud ei ennast ega oma keha kuulama, ise enda vajadusi austama ja enda eest päriselt hoolitsema. Vanasti ju õpetati, et kõik teised on tähtsamad kui sina ise. Nii ongi naisel mees, lapsed, pere, kodu ja koduloomad ja taimed ja töö eespool iseennast. Endaga tegeleti siis kui kõik muu tehtud, aga see kõik muu ei saanud kunagi tehtud, sest see on lõputu töö. Samas aga, kui enda eest ei hoolitse, siis ei jaksa ka teiste eest hoolitseda ja ühel hetkel oled haige.
Harrastades hormoonvõimlemist on üleminek ühest perioodist teise (menopaus) sujuvam, vähem tuntavam.
Tehes kindlaid harjutusi, suureneb verevarustus alakõhus ja suguorganite piirkonnas. Seeläbi suureneb rakkude verevarustus ning intensiivistub jääkainete väljutamine. Samuti tugevdatakse kindlate harjutustega vaagnapõhja- ja korsetilihaseid. Milleks see on oluline?
Üsna levinud probleem, eriti üle 50aastaste naiste seas on väikevaagna elundite allavaje. Kuid põhjustajaks ei pruugi olla üksnes vanus, ka rasedused ja sünnitused ja suurte raskuste tõstmine võivad seda soodustada. Naine ei ole loodud raskeid asju tõstma. Lõtvunud lihaste tõttu vajuvad väikevaagnas asuvad elundid õigelt kohalt allapoole ja vahel isegi kehas välja, mille tulemusena häirub nende normaalne tegevus.
Vaagnapiirkond on naise kese, siin asub emakas, naise „alumine süda”.
Kui naise vaagnapõhja lihased on tugevad, on naine hästi toetatud ja keskmes!
Jätke raskuste tõstmine meestele, nemad on disainitud seda tegema, selleks on loodus andnud neile tugevama füüsise.
Millal harjutustega alustada?
Aviva võimlemisega võiks alustada kui tsükkel on välja kujunenud. Kui tütarlapsest hakkab neiu sirguma, siis algavad menstruatsioonid. Esialgu on tsükkel korrapäratu, see kujuneb korrapäraseks kuskil kolme aasta jooksul. Hormoonid möllavad, see on tasakaalutu periood. Selles perioodis kulub õige nõu ära, nii toitumissoovituste kui elustiili osas, et hoida ära hilisedmad probleemid, nagu akne ja muud puberteedieale omased tasakaalutusest põhjustatud vaevused.
Kas teate, et 80 protsenti naistest maailmas kasutavad rasedusest hoidumiseks antibeebipille?
On teada ka juhtumeid, kus günekoloogid kirjutavad puberteediealistele akne raviks hormonaalseid antibeebipille. See ei ole hea mõte, kuna tsükkel ei ole veel välja kujunenud ja keha alles hakkab uusi hormoone tootma, aga juba nad lülitatakse välja (seda ju antibeebipillid sisuliselt teevad). Nii on areng häiritud, kui viljakad naised neist saavad?
Kunsthormoonide, sealhulgas antibeebipillide tarvitamine ei ole ohutu. See on üheks põhjuseks, miks on viljastumisest tänapäeval saanud probleem. Samuti on nad keskkonnale väga suureks probleemiks. Kahesoolisi kalu, krokodille ja muid veeloomi leitakse erinevast paigust maailmas aina enam. Ja vaatamata sellele, et teadlikud inimesed neid väldivad, satuvad nad läbi keskkonna ka nende toidulauale. Puutumata ei jää ka mehed ja lapsed.
Kunsthormoone kasutatakse ka menopausi aegses hormoonasendusravis, ka kilpnäärme ravis ja veel väga paljudes ravimites mida hormoon-ravimiteks nimetatakse.
Kunsthormoon ei ole sama mis kehaomane hormoon. Tal puudub võimekus teiseneda teisteks hormoonideks jui ta on oma põhfunktsiooni lõpetanud ja nii jääb ta kehasse ja koormab maksa.
Harjutuskava oli algselt loodud rasedusest hoidumiseks.
AVIVA kindlate harjutustega on võimalik esile kutsuda menstruatsiooni. Sõjajärgsel ajal puudusid rasestumisvastased vahendid ja just seetõttu oli Gabriela vajadus harjutustega viljastumist kontrollida. Paradoks on, et praegu on harjutuskavad põhiliselt just viljatuse raviks loodud.
Aviva meetod koosneb 4 erinevast harjutuste programmist, mida tehakse erinevates raskusastmetes. Programm valitakse lähtuvalt probleemist.
Keskne roll on hingamisel. Treening on teekond, kus suur osa naistest alles alustab enda tundma õppimist. Seetõttu ei tohiks endalt kohe liiga palju nõuda. Oluline on protsessi nautida, sest muutused toimuvad niikuinii, ka siis kui esialgu isegi oma kõiki olulisi lihaseid üles ei leia. Tähtis on järjepidevus, sest muutusi saame luua vaid läbi järjepideva korduse.
Tunnete juba pärast esimest tundi, kuidas keha hakkab elama. Aviva võimlemine aitab läbi hormoonide tasakaalustemise langetada kehakaalu ja anda kingituseks lisaks heale tervisele ja õnnetundele ilusa ja toonuses keha.