fbpx

Hormoonid tasakaalu harjutustega

Hormonsüsteemi seisund on ülitähtis hea tervise nurgakivi. Kasutame selle tervendamiseks hormoonvõimlemist, mida nimetatakse ka Aviva meetodiks. Programm koosneb harjutustest, mis tasakaalustavad  hormoonide tootmist ning käivitavad keha isetervenemisprotsessid.

Võiks öelda, et tegemist on lausa günekoloogilise ravivõimlemisega, kuna harjutused parandavad suguorganite tööd ja leevendust saavad mitmed,  ennekõike aga günekoloogilised probleemid. Suuremad edulood kõnelevad suisa viljatuse ravimisest. Eestis on treenereid kokku vaid viis. Olen Pärnus ainuke treener, kes on hormoonvõimlemist õpetab.  Villa Medica kliinik on holistiline ehk siis  tõhusaid looduslikke ja loomulikke meetodeid tervendamiseks organismi terviklikkust taastavaid teraapiaid pakkuv, seetõttu sobib see võimlemine siia ideaalselt.

Meetodi nimetus on looja Aviva Gabriella Steineri järgi, kes sündis 1930. aastal Budapestis. Nooruses tegeles ta võimlemise ja balletiga. Hiljem hakkas ta tööle võimlemisõpetajana ning selle kõrvalt õppis ülikoolis vabakuulajana anatoomiat ja füsioteraapiat, lisaks tegeles ta ka joogaga. Aviva meetodile pani aluse juhuste kokkulangemine. Kord andis naine võimlemistundi keskealistele naistele ja lasi neil sooritada uut soojendusharjutust. Järgmisesse tundi tuli kohale ainult kaks 70aastast prouat – kõigil noorematel osalejatel oli alanud menstruatsioon. Esialgu pidas Aviva seda juhuseks, aga kui sama kordus ühe teise grupiga, hakkas ta mõistma, et harjutus võis selles rolli mängida. Kõige märkimisväärsem on aga see, et regulaarselt neid harjutusi tehes on viljatusprobleemidega kimpus olnud naised saanud siiski lapsi.

Seega toetab võimlemine viljatusravi. Olen lisaks arvukatele loetud edulugudele näinud seda reaalselt toimivat ka päris elus. Nimelt, kui alustasin õpinguid, oli meie grupis kokku kümme treeneriks soovijat. Lõpetas aga üheksa – üks naine, kes oli aastaid üritanud last saada jäi õpingute käigus, üsana kiiresti rasedaks. Mingit imet siin ei ole – tegemist on harjutustega, mis toetavad organismi isetervenemist. Naise keha on väga intelligentne. Tegelikult on meis endis kõikidele probleemidele lahendused olemas. Moodne meditsiin on inimesed lihtsalt  laisaks muutnud, igale probleemile kiire lahendus keemiline tablett. Igal medikamendil on aga kõrvalmõjud ja tihti tõsised.  Meditsiini usaldatakse liiga palju. Tegelikult saab inimene ise enda jaoks väga palju ära teha!

AVIVA harjutused on ka heaks leevenduseks menopausiga kaasnevatele vaevustele. “Menopausist räägitakse tihti õuduslugusid. Tahtsin rohkem teada, kuidas tegelikult on. Nüüdseks olen aga jõudnud järeldusele, et ei pea vananema, võib küpseda täiesti kaunilt ja rahulikult. Vanadus ei pea olema masendav. Inimesed 60aastaselt juba ütlevad: ah mis mina enam. Kuidagi harjutakse sellega, et on halb olla, aga see ei pea nii olema. Naised ei ole harjunud ei ennast ega  oma keha kuulama, ise enda vajadusi austama ja enda eest päriselt hoolitsema. Vanasti ju õpetati nii, et kõik teised on tähtsamad kui sina ise. Ja naisel ongi mees, lapsed, pere, kodu ja koduloomad ja taimed ja töö eespool iseennast. Endaga tegeleti siis kui kõik muu tehtud. Samas aga kui enda eest ei hoolitse, siis ei jaksa ka teiste eest hoolitseda. Ühel hetkel oled haige. Harrastades hormoonvõimlemist olevat üleminek ühest perioodist teise  (menopaus) sujuvam, vähem tuntavam.

Tehes kindlaid harjutusi, suureneb verevarustus alakõhus ja suguorganite piirkonnas. Seeläbi suureneb rakkude verevarustus ning intensiivistub jääkainete väljutamine. Samuti tugevdatakse kindlate harjutustega vaagnapõhja- ja korsetilihaseid. Milleks see on oluline? Üsna levinud probleem, eriti üle 50aastaste naiste seas on väikevaagna elundite allavaje. Kuid põhjustajaks ei pruugi olla üksnes vanus, ka rasedused ja sünnitused ja suurte raskuste tõstmine võivad seda soodustada. Lõtvunud lihaste tõttu vajuvad väikevaagnas asuvad elundid õigelt kohalt allapoole ja  vahel isegi kehas välja, selle tulemusena häirub nende normaalne tegevus. “Vaagnapiirkond on naise kese, siin asub emakas, naise „alumine süda”. Kui ta sellest kohast tunneb, et on tugev ja toetatud, siis nii ongi!

“Mehed on disainitud raskeid asju tõstma, selleks on loodus andnud neile kõik vajaliku, tugevama füüsise jne.  Naine võib tõsta ainult nii palju kui suudab tõsta põlved koos, sest tema keha on loodud teisel eesmärgil. Naise vaagen on alt avatud, sealt peab laps välja mahtuma. Vaagnapõhja kaitsevad ainult vaagnapõhja lihased, mis peavad olema tugevad, et pakkuda piisavalt kaitset väikevaagnas paiknevatele elunditele, et ei tekiks organite alla- ja väljavaje.

 

Millal alustada?

Aviva võimlemisega võiks alustada juba varakult: näiteks siis kui algab menstruatsioon. “See on naise elu esimene üleminekuperiood, tütarlapsest hakkab kujunema naine. Hormoonid möllavad, see on tasakaalutu periood, mil tsükkel alles kujuneb välja. Kui selles perioodis teha neid harjutusi ja arvestada hormoonide jaoks vajaliku õige toiduga, siis sellised asjad nagu akne ja muud puberteedieale omased tasakaalutusest põhjustatud vaevused ei tule kimbutama,” lausus Lindmäe. On teada juhtumeid, kus günekoloog on kirjutanud puberteediealisele neiule akne raviks hormonaalseid antibeebipille. See on Lindmäe sõnul suur viga. “Tsükkel ei ole veel välja kujunenud, munasarjad alles arenevad aga juba nad lülitatakse välja (seda ju antibeebipillid sisuliselt teevad). Nii ei saagi need korralikult välja areneda. Ja kui viljakad need naised pärast on?”

Hormoonid on need, mis mängivad rolli selles, kas oleme õnnelikud või stressis. Eesmärk on saavutada hormonaalne tasakaal. Kunsthormoonide, sealhulgas antibeebipillide tarvitamine ei oole niisama. See on üheks põhjuseks, miks on viljastumisest tänapäeval saanud probleem. Kunsthormoonid löövad organismi loomuliku tasakaalu rivist välja. On ebaõiglane, et vaatamata sellele, et kui see, kes  neid ei tarbi, saab neid ikkagi oma toidulaualt ja joogiveest. Ka minu mehed ja lapsed. Kas teate, et 80 protsenti naistest maaailmas kasutavad  rasedusest hoidumiseks antibeebipille? Kunsthormoone kasutatakse veel menopausi aegses hormoonasendusravis ja ka kilpnäärme ravis jpm. Nende jäägid aga väljutatakse keskkonda ja nii jõuavad need tagasi meie toidulauale. Kunsthormoon ei ole sama mis kehaomane hormoon. Inimene ei ole siiani suutnud luua identset hormooniteisikut ja seetõttu on lisandunud hulgaliselt terviseprobleeme.

Kindlate harjutustega on võimalik esile kutsuda menstruatsiooni. Kui naisel on kahtlus, et võis toimuda soovimatu rasestumine, on võimalik see protsess peatada. See eeldab aga seda, et naine teab oma ovulatsiooni aega ja asub harjutusi tegema kohe, mitte alles siis kui päevad ära jäävad. Tavameditsiinis võetaks sellises olukorras SOS-pilli, mis aga jällegi tervisele kahjulik.

Võimlemine ei asenda tavameditsiini, ideaalis võiksid need kaks käsikäes käia ja väga head koostööd teha. Mitte miski siin ilmas ei ole sada protsenti kindel, ei ole seegi, et kindlalt nüüd teatud harjutusi tehes on võimalik rasestuda, või mitte rasestuda. Lihtsalt, kui naine on teadlik, tunneb oma keha, on heas kontaktis iseendaga siis tunneb ta ennast oma kehas kindlalt ja see laieneb ka tema elu muudele osadele.

Aviva meetod koosneb 4 erinevast harjutuste programmist, mida tehakse erinevates raskusastmetes. Programm valitakse lähtuvalt probleemist. Keskne roll on hingamisel. Treening on teekond, kus suur osa naistest alles alustab enda tundma õppimist. Seetõttu ei tohiks endalt kohe liiga palju nõuda. Oluline on protsessi nautida, sest muutused toimivad niikuinii, ka siis kui esialgu isegi oma kõiki olulisi lihaseid üles ei leita. Tähtis on järjepidevus, sest muutusi saame luua vaid läbi järjepideva korduse.

Tunnete juba pärast esimest tundi, kuidas keha hakkab elama. Aviva võimlemine aitab läbi hormoonide tasakaalustemise langetada kehakaalu ja anda kingituseks lisaks heale tervisele ja õnnetundele ilusa ja toonuses keha.